BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Bryza Lotnictwa Morskiego znowu z sercem na pokładzie
30.10.2018
Dzisiaj, załoga z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, po raz siódmy w tym roku dostarczyła przeznaczony do przeszczepu organ, na pokładzie transportowo-desantowej Bryzy.


Zadanie przygotowania transportu organu, przeznaczonego do przeszczepu, w ramach procedur "Akcji Serce" Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała wczoraj (29 października), w godzinach wieczornych. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego M28B, z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów. Tym razem zespół transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie przeprowadził operację pobrania organu do przeszczepu w szpitalu w Lęborku. Niestety, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące rano na, położonym niedaleko Lęborka, lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, zespół medyczny wraz z pobranym do przeszczepu organem musiał dojechać na lotnisko w Gdyni-Babich Dołach. Tam oczekiwała już załoga morskiej Bryzy, dowodzona przez kpt. pil. Marka Buczka. Start, z sercem na pokładzie, na które oczekiwał pacjent w Aninie, nastąpił o godzinie 9.41 i po godzinie i trzynastu minutach lotu Bryza lądowała na Okęciu. Stąd, personel medyczny udał się do kliniki w Aninie. Powrót na macierzyste lotnisko załoga rozpoczęła o 12.08, lądując po niespełna godzinie i jednej minucie lotu.

* * *

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od wielu lat. Zadanie tego typu załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała po raz siódmy w tym roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu Akcji Serce uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza.

GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych