BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Lotnicy morscy w ćwiczeniu Anakonda-18
07.11.2018
Dzisiaj rozpoczyna się największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP, prowadzone w układzie międzynarodowym pod kryptonimem Anakonda 18. W ćwiczeniu udział biorą załogi śmigłowców i samolotów BLMW, a także stanowiska dowodzenia Baz Lotniczych.

W ćwiczeniu na terytorium RP uczestniczy około 12,5 tysięcy żołnierzy z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Dodatkowo około 5 tysięcy żołnierzy ćwiczy na poligonach na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz na Morzu Bałtyckim. Manewry prowadzone są także w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Anakonda-18 jest drugim co do wielkości ćwiczeniem na terytorium Sojuszu w 2018 roku.

Główny cel manewrów Anakonda-18 to integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Manewry pozwolą na sprawdzenie zdolności, gotowości i interoperacyjności Wojska Polskiego z siłami sojuszniczymi podczas prowadzenia operacji obronnej o dużej skali, a także sprawdzenie zdolności do wypełniania zadań w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych. Tegoroczna edycja ćwiczenia będzie także służyła certyfikacji Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND NE), która zakończy okres przygotowawczy i po której osiągnie pełną zdolność do działania zgodnie z postanowieniami Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

W ramach manewrów Anakonda-18, załogi statków powietrznych Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej realizowały będą poszczególne epizody lotnicze, we współdziałaniu z siłami okrętowymi MW, na poligonach morskich, na północ od Półwyspu Helskiego. W ćwiczeniu udział wezmą załogi śmigłowców poszukiwawczo – ratowniczych W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego realizujące epizody SAR, załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych M28B 1R Bryza z 44 BLotM w Siemirowicach, które prowadzić będą rozpoznanie i lotnicze wskazywanie celów. Załogi patrolowo – rozpoznawczych Bryz, wezmą udział w epizodach ćwiczenia antyterrorystycznego pk. Kaper-18/II, prowadzonego w ramach tegorocznej edycji Anakondy.

W manewrach, w akwenie Morza Bałtyckiego udział wezmą ponadto siły 3. Flotylli Okrętów z Gdyni i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, jednostki z Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Wojskowej Grom, Żandarmerii Wojskowej oraz Policja, Straż Graniczna i instytucje układu pozamilitarnego. Całością sił na morzu dowodzi Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

* * *

Anakonda-18 to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym wspólnie z sojusznikami, partnerami i kwaterami Systemu Dowodzenia i Systemu Sił NATO. (realizowane co 2 lata od 2006 r.) Od 2006 roku ćwiczenie pk. Anakonda-18 ewoluowało od przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia w układzie międzynarodowym, z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i partnerów. W wyniku tych zmian ćwiczenie stało się jednym ze stałych punktów szkolenia państw członkowskich i partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Do zadania na jednym z poligonów morskich startuje załoga śmigłowca poszukiwawczo – ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Januszko.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych