BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Dwie akcje ratownicze
11.02.2019
Dwukrotnie w ciągu minionego weekendu pomoc niosły załogi SAR morskich Anakond. W sobotę ewakuowano chorego pracownika platformy wiertniczej, zaś w poniedziałek nad ranem rannego pasażera promu Stena Spirit.

W sobotę, 9 lutego, o godzinie 19.07 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni-Babich Dołach postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym –"pomoc medyczna". Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników platformy wydobywczej, znajdującej się na Bałtyku, ok. 100 km na północ od Gdyni. Anakonda, dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę wykonała start o godzinie 19.22 i skierowała się w kierunku platformy, nawiązując z nią łączność radiową. O 19.54 wykonano lądowanie na platformie i po podjęciu chorego na pokład śmigłowca, cztery minuty później załoga podjęła powrót do macierzystego lotniska. Lądowanie na lotnisku Oksywie nastąpiło o godzinie 20.37, a poszkodowany został natychmiast przekazany obsadzie karetki pogotowia.
W poniedziałek, 11 lutego, kolejny sygnał o konieczności użycia śmigłowca ratowniczego trafił do załogi SAR w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 3.18 nad ranem. Tym razem Anakonda miała udać się na pozostający ok. 34 mile morskie na północ od Łeby prom Stana Spirit, na którym jeden z pasażerów doznał urazu głowy. Śmigłowiec W-3WARM, dowodzony przez kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego wystartował z lotniska Oksywie o godz. 3.46 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz jego załogą. Po wejściu w rejon akcji dokonano zawisu, opuszczając na jego pokład ratownika. O godz. 4.26 poszkodowany z stanie stabilnym został podjęty na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Rejon akcji śmigłowiec opuścił o godz. 4.31, kierując się do lotniska macierzystego. Lądowanie w Gdyni-Babich Dołach nastąpiło o godz. 4.55, a poszkodowany został natychmiast przekazany oczekującej obsadzie karetki pogotowia.

***

Były to druga i trzecia akcje poszukiwawczo-ratownicze przeprowadzone przez lotników morskich w tym roku i zarazem 640 i 641 od od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Łącznie, w tym czasie pomocy udzielono 340 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych