BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Ćwiczenie taktyczno-specjalne 43 Bazy Lotnictwa Morskiego
14.05.2019
W ubiegłym tygodniu 43 Baza Lotnictwa Morskiego uczestniczyła w ćwiczeniu taktyczno - specjalnym. Do współpracy w ramach poszczególnych epizodów ćwiczebnych zaproszono także żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

W dniach 8 do 10 maja na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia – Babie Doły odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne, będące przygotowaniem do zbliżającego się największego tegorocznego ćwiczenia wojska polskiego DRAGON-19 oraz ćwiczeń Dowódcy Brygady Lotnictwa MW: KORMORAN-19 i SZKWAŁ-19. Celem ćwiczenia było ugruntowanie zdolności pododdziałów bazy w realizacji zadań do których zostały przeznaczone. W jego trakcie doskonalono umiejętności taktyczne dowódców oraz zasady współdziałania wydzielonych sił i środków jednostki z siłami 3 Flotylli Okrętów oraz ogniwami pozamilitarnymi. Ćwiczono także praktyczne umiejętności załóg lotniczych śmigłowców SH-2G, w poszukiwaniu okrętu podwodnego oraz śmigłowców W-3WARM, w zakresie ratownictwa morskiego i lądowego. W ramach poszczególnych epizodów ćwiczono m. in. praktyczny rekonesans dróg przemieszczenia na inne lotnisko, rozwinięcie sił i środków łączności w warunkach polowych oraz praktyczne umiejętności plutonu chemicznego w zakresie rozpoznania i likwidacji skażeń.

W ramach ćwiczenia Dowódca Bazy zaprosił do współpracy również żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dla których zaplanowano wykonanie zadania w trakcie epizodu ratownictwa lądowego, z załogą śmigłowca W-3WARM, oraz epizod awaryjnego zasilania jednego z budynków bazy. W ramach postawionego zadania grupa Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo - Ratowniczego otrzymała sygnał, że kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku Oksywie utracili łączność z lądującym samolotem M28B 1R, a jego zobrazowanie na stacji radiolokacyjnej przestało istnieć. W ramach istniejących procedur żołnierze otrzymali zadanie poszukiwania i ustalenia miejsca katastrofy, zabezpieczenia miejsca rozbicia się statku powietrznego oraz podjęcia działań zmierzających do odnalezienia ewentualnych rozbitków. Niezwłocznie po otrzymaniu sygnału, Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy udał się na wskazaną pozycję i podjął poszukiwania, zgodnie z otrzymanym sygnałem. W trakcie wykonywanych czynności, udało się odnaleźć poszkodowanego, któremu udzielono pierwszej pomocy medycznej. Oznaczono także miejsce i wskazano jego koordynaty załodze śmigłowca W-3WARM, która podjęła poszkodowanego za pomocą noszy, w trakcie zawisu śmigłowca.GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych