BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Serce z Malborka do Zabrza
04.07.2019
Załoga samolotu M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną w tym roku operację transportu organu przeznaczonego do przeszczepu. Lot odbył się po trasie Gdynia - Katowice - Malbork - Katowice - Gdynia.


Wczoraj, 3 lipca, po południu, Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania kolejnej operacji transportu narządu, przeznaczonego do przeszczepu, wraz z personelem medycznym. Z potrzebą wystąpił zespół transplantologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów, pod dowództwem kmdr ppor. pil. Romana Czyża. Start z lotniska Oksywie nastąpił o godzinie 19.04 i po godzinie i czterdziestu minutach lotu Bryza wylądowała w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie na lotnisku oczekiwał już zespół lekarzy transplantologów. O 21.50 transportowa Bryza opuściła katowickie lotnisko, lecąc w kierunku Malborka, gdzie lądowała o godzinie 23.15. Z podmalborskiego lotniska lekarze udali się do szpitala, w celu pobrania narządu od dawcy. Lot z przeznaczonym do przeszczepu organem rozpoczął się o godzinie 5.56 i zakończył w Katowicach o 7.19. Z lotniska personel medyczny udał się natychmiast do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym już oczekiwał pacjent. W ostatnim etapie akcji załoga morskiej Bryzy wystartowała z Katowic dzisiaj (4 lipca) o 8.03, kończąc operację transportową, lądowaniem w Gdyni-Babich Dołach, o godzinie 9.57.

***


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczyły zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza. Od 2013 roku, zadanie to wykonują załogi samolotów transportowych M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów. W tym roku było to już szóste zadanie tego typu, zrealizowane przez lotników morskich.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych